Jak vybrat vhodné parapety

Barva parapetů

Pokud již máte instalována okna s dekorem dřeva, dbejte na citlivý výběr materiálu parapetů. Pozor, pokud vyberete parapety ve stejném dekoru, nemusí se barevně s Vašimi okny zcela shodovat. Je to způsobeno tím, že různí výrobci používají různé barevné dekory i pro stejné vzory. Po instalaci parapetů tedy můžete zaznamenat v dekoru jemné rozdíly. Pokud si nejste jisti, poraďte se nejprve s dodavatelem Vaší stavby. V případě, že Vám barva nebude vyhovovat z důvodu Vašeho špatného výběru, nemůžeme tento fakt brát do zřetele při případné reklamaci.

Vnější parapety

Na objednávku je možné všechny typy vnějších parapetů nalakovat dle vzorníku RAL.

Hliníkové tažené - jsou nejkvalitnější variantou vnějších parapetů

Jejich síla je v závislosti na hloubce 1,5 až 2,6 mm. Jako výchozí surovina pro výrobu je použita slitina AlMgSi5. Jejich povrch je buď eloxovaný v barvách tmavě hnědá (C34), stříbrná (EV1), bronz (C33) nebo lakovaný práškovou vypalovanou barvou ve variantách bílá (RAL 9016), hnědá (RAL 8019) a světle hnědá (RAL 8003), hodící se zejména k oknům v dekoru zlatý dub.

Pro dokonalé "zapadnutí" do fasády stavby se používá celá řada krytek, spojek a upevňovacích prvků.

Hliníkové ohýbané - jsou ekonomičtější variantou parapetů z taženého hliníku. Jsou srovnatelné vzhledem i trvanlivostí.

Materiál, ze kterého jsou plechové parapety vyrobeny, je dlouhodobě ověřený použitím jako materiálu jak4o střešní krytiny. Jedná se o ohýbaný hliníkový plech s polyesterovým povlakem o tloušťce 0,8 mm, která je stejná pro všechny hloubky. Hliníkové plechové parapety jsou stejně jako tažené lakovány práškovou vypalovanou barvou, ve variantách bílá (RAL 9016), hnědá (RAL 8019) a světle hnědá (RAL 8003), hodící se zejména k oknům v dekoru zlatý dub. V současné době jsou v nabídce i parapety v barvách antracit (RAL 7016) a bronz (nástřik, imitace Elox bronz C33), u kterých je však potřeba počítat s delší dodací lhůtou.

Pozinkované - jsou ekonomicky nejvýhodnější alternativou ke hliníkovým parapetům

Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, je již dlouhodobě ověřený při výrobě, jak trapezových plechů tak i jiných střešních krytin. Jedná se o FeZn plech z polyestrovým povlakem, což zaručuje dlouholetou trvanlivost, odolnost a také stálobarevnost bez nutnosti obtížné údržby. FeZn parapety jsou stejně jako hliníkové lakovány práškovou vypalovanou barvou, ve variantách bílá (RAL 9016) a hnědá (RAL 8017).

Pozn.: PVC krytky k vnějším parapetům se dodávají v nejmenší hloubce 110 mm, proto je nutné je u menších parapetů zakrátit.


Vnitřní parapety

Dřevotřískové parapety

Základem parapetní desky je nosič, který se vyrábí z 20 mm voděodolné DTD desky V100. Povrch parapetní desky je potažen CPL laminátem o síle 0,8 mm.

Parapety nabízíme v osmi základních dekorech, provedení bez nosu pak ve dvou dekorech.

Pro zakončení parapetu v interiéru se využívají buď nažehlovací hrany v barvě dezénu nebo umělohmotné PVC krytky o délce 600 mm. Umělohmotná krytka se dává na parapet zpravidla pouze na tu část, která přesahuje přes špaletu. Je-li nutné dát krytky po celé délce parapetu, je potřeba při větších hloubkách doobjednat krytku navíc.

Plastové parapety

Pro výrobu PVC parapetů se používají výhradně recyklované komponenty. Jako výchozí surovina se používá materiál pro výrobu okenních profilů. Povrch je potažen PVC folií.

Pro zakončení parapetu v interiéru se využívají umělohmotné PVC krytky o délce 600 mm. Umělohmotná krytka se dává na parapet zpravidla pouze na tu část, která přesahuje přes špaletu. Je-li nutné dát krytky po celé délce parapetu, je potřeba při větších hloubkách doobjednat krytku navíc.


Pozor, vzory, které jsou otištěny na našich stránkách nemusí přesně odpovídat výslednému odstínu textury. Roli v tom může hrát mj. nastavení barevnosti Vašeho monitoru. V případě, že jste si objednali barvu podle RAL, odpovídá tato barva skutečnému vzorníku RAL. Vzory na našem webu jsou pro Vás informativní.

Dále čtěte Jak měřit parapety